,

Nummelin, Juri: Klassikkoja, unohdettuja, outouksia – Kirjoituksia elokuvasta

31,90 

 

Kulttuurin monitoimija Juri Nummelin on koonnut elokuva-arvosteluistaan ja muista elokuvakirjoituksistaan paketin, joka on sekä kenen tahansa harrastajan käsikirja että tekijänsä tilitys ja rakkauslaulu lajille.

Käsiteltyjen elokuvien kirjo ulottuu film noir -klassikoista ja animaation historiasta Hollywoodin 1990-luvun kautta Euroopan, Australian ja Japanin elokuvaan, Suomi-filmiä unohtamatta. Mukana on myös kirja-arvosteluja, ja teoksen päättää kolme elokuvakerholiikettä tarkastelevaa esseetä.

Juri Nummelin jullkaisi ensimmäisen elokuva-arvostelunsa 14-vuotiaana – elokuvasta, joka oli kielletty alle 18-vuotiailta. Sittemmin hän on käsitellyt elokuvaa niin pienlehdissä, kerhomonisteissa ja -esitelmissä kuin valtajulkaisuissakin. Teoksessa on myös aiemmin julkaisemattomia tekstejä.

Ntamo 2016

ISBN 9789522156112

 

- +
Shopping Cart
Nummelin, Juri: Klassikkoja, unohdettuja, outouksia - Kirjoituksia elokuvastaNummelin, Juri: Klassikkoja, unohdettuja, outouksia – Kirjoituksia elokuvasta
31,90 
- +
Scroll to Top